Przejdź do treści

Ewelina Dalecka Fotografia

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

W tym miejscu odpowiadam na najczęściej zadawane pytania. Jeśli jednak nie znalazłaś/nie znalazłeś odpowiedzi na swoje, napisz do mnie, a odpowiem w ciągu dwóch dni roboczych.
Na sesji najlepiej sprawdzają się jasne, stonowane ubrania bez nadruków i wzorów. Ubrania mają być dla Was przede wszystkim wygodne i musicie czuć się w nich dobrze. Jeśli nie przepadacie za bielami, beżami i brązami, za to kochacie kolory – dajcie mi znać, wybierzemy odpowiednie barwy, które uatrkacyjnią zdjęcia. Dobrym, mocnym kolorem jest np. żółty lub czerwony. Jeśli chcecie, wysyłam przed sesją moodboard z inspiracjami dotyczącymi kadrów, kolorów, klimatu.
Często dostaję sygnały, że Wasze mieszkania nie nadają się do wykonania sesji, bo nie wyglądają jak te, które widzicie na Instagramie. Zdradzę Wam sekret – te czyste na błysk, idealne mieszkania to tylko kreacja. Na blacie kuchennym nie ma żadnych rzeczy, bo wszystko jest powrzucane do szafek. W salonie nie ma zabawek i innych przyborów dziecięcych, bo są… poza kadrem. Najpewniej za plecami osoby, która robiła zdjęcie. Jeśli Wasze mieszkanie ma co najmniej jedno okno, to jest to już idealna przestrzeń do pracy. Wasz dom to Wasza bezpieczna przestrzeń – cały wymuskany Instagram się przy tym chowa!
Inspiracje i koncepcje sesji zostawcie mnie – chyba, że macie swój pomysł, który tylko czeka na realizację! Najpierw robię z Wami mały wywiad, czego oczekujecie od zdjęć, gdzie chcielibyście wykonać sesję – w domu czy w plenerze? Przy wspólnej rozmowie razem ustalamy najlepszą dla Was opcję. Mam sporo swoich sprawdzonych miejsc w Warszawie i okolicach, a także listę takich, których jeszcze nie odkryłam, a które aż proszą się o sfotografowanie. Możemy wspólnie pojechać nad jezioro, nad morze, w góry, a nawet złapać tanie bilety lotnicze i wykonać sesję za granicą. Cudowną sesję tak naprawdę można wykonać w pobliskim parku, bo to, co najważniejsze to atmosfera, zabawa i oczywiście światło!
Jeśli umawiamy się na sesję plenerową – najlepszą godziną będzie wschód słońca lub ok. 1h po wschodzie lub oczywiście zachód słońca i do dwóch godzin przed zapadnięciem zmroku. Więc oczywiście jest to uzależnione od pory roku. Przy sesji domowej dobrze zastanowić się lub przypomnieć sobie, na jaką stronę świata wychodzą okna Waszego mieszkania – południe, zachód, północny wschód? Najczęściej tym kieruję się przy wyborze odpowiedniej pory na zdjęcia 🙂

Po odpowiedź na to pytanie, zapraszam do zakładki „Oferta”.

Jasne. Mam kilka swoich ulubionych miejsc, dodatkowo w Warszawie ciągle otwiera się coś nowego. Wnętrza są różnorodne i bez problemu znajdziemy coś w Waszym stylu. Do kosztu sesji należy doliczyć wtedy opłatę za studio fotograficzne. Ceny zaczynają się od 100 zł/h. Często jest tak, że trzeba wynająć studio na co najmniej dwie godziny. Idealna ilość czasu na przygotowanie się do sesji i nawet zmianę stylizacji, jeśli mielibyście taką potrzebę lub chęć.
W retuszu zdjęć uznaję usuwanie drobnych niedoskonałości, krostki, siniaki, czasem cienie pod oczami, ewentualnie pieprzyki – na życzenie. Zdarzy mi się też usunąć coś z tła, jeśli bardzo przeszkadza mi w odbiorze całościowym zdjęcia. Taka ingerencja w obraz dotyczy jedynie sesji – w reportażu nie usuwam nic ze zdjęć. Retusz zaawansowany jest dodatkowo płatny i jest wyceniany indywidualnie.
W ciągu maksymalnie 15 dni roboczych od wykonania sesji, przesyłam galerię z miniaturkami do wyboru. Zdjęcia są już wstępnie poddane obróbce. Po maksymalnie 5 dniach roboczych od Waszego ostatecznego wyboru i ewentualnej płatności za dodatkowe zdjęcia, wysyłam gotowy link do pobrania zdjęć.
Raczej nie. Bardzo chętnie pomogę w doborze stylizacji i ewentualnie postaram się poszukać czegoś do wypożyczenia, jeśli będzie to znaczące dla tematyki naszej sesji, ale jestem pewna, że macie idealne stroje w szafie na sesję! Zdjęcia mają być pamiątką o Was, a ubrania to jednak istotny element życia codziennego i każdy wybiera je wedle własnego gustu. Ja podpowiadam, które stroje lepiej wyglądają na zdjęciach, a które gorzej.
Moim zdaniem nie ma co czekać do ostatniej chwili. Oczywiście fajnie jak brzuszek jest dobrze widoczny, ale też musisz czuć się dobrze fizycznie, ale też psychicznie – w zgodzie z własnym ciałem. Wiem, że pod koniec bywa różnie. Ciąża niesie za sobą duże zmiany nie tylko w ciele – jestem też po to, żeby Cię wesprzeć. Bardzo ważne jest dla mnie, żebyś dobrze czuła się podczas spotkania ze mną i moim aparatem. Nie ma więc idealnego terminu. Najczęściej spotykam się z kobietami między 7 a 8 miesiącem ciąży.